Ładowanie...

Kolorowy rok szkolny - czyli wszystko na temat kredek!

Kredki, to ulubiony przedmiot każdego przedszkolaka oraz ucznia. Dzięki kredkom praca staje się wyjątkowa, barwna i uśmiechnięta. Kto z Nas nie ma w teczce rysunków swojej pociechy z czasów przedszkolnych lub wczesnoszkolnych. Kredki to jednak nie tylko dziecinna zabawa, to też sztuka tworzenia niepowtarzalnych, zaawansowanych dzieł sztuki. Rysowanie i malowanie kredkami, pozwala również na odstresowanie się.

Pierwsze informacje o kredkach pojawiły się już w czasach starożytnych. Rzymski uczony Pliniusz Starszy w I wieku opisywał technikę rysowania za pomocą płynu lub pasty z pigmentem, który bezpośrednio nakładano na drewno lub płótno.

Kredki przypominające współczesną formę najprawdopodobniej pochodzą z Europy. Na początku były to kredki w kształcie cylindra, wykonane z mieszanki węgla drzewnego i oleju. Węgiel następnie został zastąpiony sproszkowanymi pigmentami o różnych kolorach. W 1795 roku Francuz Nicolas-Jacques Conte stworzył kredki na bazie gliny i grafitu.

Profesjonalne kredki dla dzieci miały swoją premierę w 1903 roku w Nowym Jorku. Firma Crayola wprowadziła na rynek zestaw ośmiu kredek w najbardziej popularnych kolorach. Do sukcesu kredek przyczyniła się nauczycielka (żona jednego z właścicieli Crayola), która szybko dostrzegła ogromny ich potencjał w rozwoju dzieci.

Polska również ma swój wkład w historię kredek. Słynne kredki Bambino powstały w XIX wieku. Od 1889 roku produkuje je fabryka ołówków Majewski St. i Spółka, znajdująca się na ul. Kredkowej.

Kredki to obowiązkowe wyposażenie placówek edukacyjnych jak przedszkola, żłobki oraz szkoły. Kredki znajdują się również w piórniku małego ucznia oraz praktycznie w każdym domu. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to bardzo dobry moment, aby zaopatrzyć placówkę lub małego ucznia w kredki.

Jednak kredki nie jedno mają oblicze. Warto wiedzieć jakie mamy rodzaje kredek, czym się różnią oraz dla kogo są przeznaczone. Z poniższego materiału dowiemy się: jaki rodzaj kredek wybrać, jakie kredki będą idealne do szkoły, jakie mamy rodzaje kredek, jakie kredki są dobre na prezent, jakie kredki się nie łamią oraz wiele innych cennych porad.

Kredki świecowe

Kredki świecowe

Idealne dla maluszków rozpoczynających kolorową przygodę. Kredki świecowe zapewniają miękkość podczas rysowania. Dziecko nie musi mocna naciskać, aby wydobyć kolor i wyraźną linię. Kredka świecowa pozwala również na łatwe wypełnianie dużych powierzchni. Większość kredek posiada papierową owijkę, która chroni dłonie przed zabrudzeniem. Jedyną wadą tradycyjnych kredek świecowych jest ich niska odporność na uszkodzenia. Często się po prostu łamią.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników coraz częściej możemy spotkać kredki woskowe w zabawnych kształtach jak: orzeszki, rakiety, gwiazdki. Są również specjalne kredki świecowe nakładane na palec. Kredki świecowe nakładane na palec powstały z myślą o dzieciach od 1-szego roku życia. Innowacyjna struktura zapewnia ich wytrzymałość na uszkodzenia oraz gwarantuje zachowanie czystych dłoni. Jeżeli mamy w domu maluszka w wieku 1-3 lat to warto rozpocząć rysowanie kredkami świecowymi. Kredki świecowe w wersji na palec to idealny pomysł na kreatywną zabawę z maluszkiem, który skończył pierwszy rok życia. Kredki świecowe powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie takich placówek jak żłobki.

Kredki ołówkowe

Kredki ołówkowe

Kredki ołówkowe swoim kształtem i konstrukcją przypominają klasyczny ołówek grafitowy. Podstawową różnicą jest serce takiej kredki, czyli kolorowy grafit. Kredki ołówkowe to najpopularniejsze narzędzie do rysowania i kolorowania w przedszkolu, szkole oraz domu. Kredki ołówkowe stosowane są do precyzyjnego kreślenia kształtów, rysowania detali oraz kolorowania powierzchni. Wymagają dobrej pracy dłonią i z tego też powodu nie są odpowiednie dla najmłodszych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich kredek ołówkowych:

  • średnica obudowy kredki – kredki ołówkowe występują w wersji Jumbo oraz w wersji standardowej. Kredki w obudowie Jumbo są grubsze, mają większą średnicę i są idealne dla młodszych dzieci. Kredki Jumbo to dobry wybór dla dzieci rozpoczynających pracę z kredką ołówkową. Kredki o standardowej obudowie mają mniejszą średnicę. Kredki takie są bardzo precyzyjne, idealne dla starszych dzieci
  • gładkość rysowania – kredkami ołówkowymi nie tylko kreślimy kształty, ale również wypełniamy przestrzeń. Wymaga to dużej pracy dłonią, co może powodować jej zmęczenie. W celu zminimalizowania tego zmęczenia ważne jest, aby grafit w kredce był odpowiednio miękki. Pozwala to na lekkość i gładkość podczas rysowania
  • intensywność kolorów – kredka kredce nie równa. Rysunek może być blady oraz może być mocno nasycony kolorami. Przy zakupie kredek warto zwrócić uwagę, czy podczas rysowania bez problemu wydobywamy piękne, intensywne kolory. Ma to wpływ na jakość pracy, zadowolenie młodego artysty oraz na zmęczenie dłoni
  • kształt obudowy – kredki ołówkowe mogą mieć obudowę okrągłą, trójkątną oraz heksagonalną. Najpopularniejszym kształtem obudowy jest obudowa trójkątna. Taka obudowa kształtuje prawidłowy chwyt dziecka oraz poprawia komfort podczas użytkowania
  • łatwość w temperowaniu – kredki oczywiście zawsze muszą być odpowiednio natemperowane. Ułatwia i uprzyjemnia to rysowanie oraz pozwala na kreślenie małych detali. Temperowanie kredek nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Ważne jest zatem, aby kredki posiadały obudowę, którą łatwo się temperuje. Istotne jest też, aby podczas temperowania nie powstawały drzazgi

Kredki ołówkowe tradycyjnie pakowane są w kartonowe opakowania. Wyjmujemy kredki z opakowania, następnie umieszczamy w piórniku szkolnym lub pudełku przeznaczonym na kredki w szkole lub w domu. Kredki ołówkowe mogą być również pakowane w tubę wykonaną z twardej tektury. Takie pakowanie pozwala na stabilne ustawienie tuby na biurku i bezpośrednie korzystanie z kredek. Kredki ołówkowe, to również bardzo dobry pomysł na prezent. Jednak, aby prezent ten nie wyglądał pospolicie najlepiej zakupić kredki w pięknym metalowym pudełku. Metalowe pudełko ma wiele zalet: wygląda ekskluzywnie, zapewnia ochronę kredek przed uszkodzeniami oraz stanowi wyjątkowy prezent

Kredki akwarelowe

Kredki akwarelowe

Połączenie kredek ołówkowych z efektem jaki daje farba akwarelowa. Z wykorzystaniem kredek akwarelowych stworzymy pełne barw i wysoko nasycone rysunki. Prace takie możemy jednym pociągnięciem pędzla zmienić w artystyczne dzieło. Przeciągnięcie pędzlem z wodą po rysunku stworzonym z wykorzystaniem kredek akwarelowych nadaje lekkości i efektu rozmycia. Kredki akwarelowe to kredki dla starszych użytkowników, którzy potrafią z nich korzystać. Wiedzą jak z ich wykorzystaniem stworzyć piękną i oryginalną pracę

Kredki żelowe

Kredki żelowe

Kredki żelowe pozwalają na bezwysiłkowe stawianie kresek oraz wypełnianie większych powierzchni. Sercem kredki żelowej jest kolorowy sztyft przypominający święcę o konsystencji zwartego żelu. Ze względu na to, że jest on dość miękki, raczej nie wykorzystamy kredek żelowych do kreślenia bardzo drobnych szczegółów. Kredki żelowe idealnie sprawdzą się przy dużych rysunkach, gdzie trzeba rysować duże kształty o wyraźnej linii. Można je następnie lekko rozcierać nadając pracy efektu malowania pastelami. Można również użyć pędzelka z wodą i nadać efektu farby akwarelowej. Kredki żelowe posiadają najczęściej plastikową obudowę. Obudowa taka chroni dość delikatny wkład oraz zapobiega brudzeniu rąk podczas rysowania. Dodatkowo pozwala ona na wysuwanie sztyftu, dzięki czemu możemy korzystać z kredek do momentu jego wyczerpania.