Czy drukowanie może być ekologiczne?
Czy drukowanie może być ekologiczne? Czy praca biurowa i związany z nią obieg dokumentów może nieść za sobą mniejszy ślad węglowy? Jakie mamy rozwiązania dla firm, które chcę kierować się w stronę zrównoważonego rozwoju?
Oczywiście, są już dostępne na rynku rozwiązania dla drukowania, które powstają w duchu poszanowania środowiska naturalnego. Rozwiązania, które z powodzeniem może wdrożyć każda firma.
Drukowanie dokumentów, w każdym biurze, instytucji, urzędzie, magazynie czy na produkcji musi być procesem zapewniającym sprawny ich przepływ. Z tego względu ważna jest niezawodność stosowanych materiałów. Jednak drukowanie dokumentów to również proces, który ma niekorzystny wpływ na środowisko. Wiąże się z zużyciem papieru, tuszy lub tonerów oraz wykorzystaniem urządzeń drukujących. Wykorzystanie tradycyjnych materiałów, dla tych operacji, z ekologią ma raczej mało wspólnego. Klasyczna produkcja papieru biurowego jest bardzo energochłonna, a stosowane środki chemiczne mają niekorzystny wpływ na środowisko.
Zwiększona świadomość Naszego negatywnego wpływu na przyrodę przyczyniła się do powstawania „zielonych” rozwiązań, również w obrębie drukowania dokumentów, materiałów promocyjnych, broszur, ulotek itp. Całość tych rozwiązań została zebrana w jedną kategorię EKOdrukowanie, aby ułatwić ich wyszukiwanie. Dodatkowo każdy produkt został opisany w sposób nie budzący wątpliwości co do jego ekologicznych cech.
Ekologiczne tonery do drukarek
Black Point bardzo poważnie podchodzi do tematu ochrony środowiska i stosowania ekologicznych rozwiązań. Najnowsza propozycja pozwala na drukowanie ważnych dokumentów, faktur, dokumentów dostawy, ulotek, broszur itp. bez wyrzutów sumienia.
Mowa o innowacyjnej linii tonerów OHGreen, które zostały ekologicznie dopieszczone praktycznie pod każdym względem.
Co takiego wyjątkowego jest w linii tonerów OHGreen? Przede wszystkim to, że praktycznie wszystkie elementy tonerów OHGreen mają udokumentowane eko-pochodzenie:
- cała linia tonerów OHGreen jest polskiej produkcji
- pojemnik na proszek pochodzi z recyklingu. Fabryka BlackPoint we Wrocławiu plastikowym pojemnikom po tonerach nadaje drugie i kolejne życie. Pieczołowicie odzyskuje większość komponentów kadridża, czyli metale i tworzywa sztuczne. Natomiast proszek pochodzi wyłącznie od certyfikowanych dostawców i zawiera zawsze poniżej 1% tlenku tytanu
- toner opakowany jest w woreczek ochrony wytworzony ze skrobi. Woreczek ten jest kompostowalny i ulega biodegradacji
- wypełniacz znajdujący się w kartonie wyprodukowany jest z ekologicznego papieru z certyfikatem FSC
- karton, w którym znajduje się toner, jest wyprodukowany z ekologicznej makulatury. Potwierdzeniem tego jest certyfikat FSC
Korzystając z ekologicznych tonerów podczas drukowania, zmniejszamy ilość plastikowych śmieci. Pojemnik, po zużyciu całego proszku, może być ponownie wykorzystany do napełnienia.
Wybierając tonery OHGreen mamy pewność, że ich produkcja nie zwiększa negatywnego wpływu na środowisko, wykorzystywane są materiały z recyklingu, nadawane im jest drugie i kolejne życie. Black Point posiada certyfikaty potwierdzające wykorzystanie materiałów pochodzących z lasów uprawnianych w sposób przyjazny dla środowiska i odpowiedzialny pod względem społecznym.
Ekologiczny papier do drukowania
Produkcja papieru jest procesem mającym niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Rozpoczynając od pozyskiwania surowca (drewna), poprzez wykorzystywanie szkodliwego chloru, do wybielania papieru. Produkcja papieru jest również bardzo energochłonna.
Konieczność zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne procesów stosowanych przy produkcji papieru, przyczyniło się do wprowadzenia na rynek papieru biurowego w wersji ekologicznej.
Papier ekologiczny najczęściej kojarzy się z szarym papierem. Kartki takiego papieru swój „naturalny” kolor zawdzięczają wykorzystaniu makulatury lub włókien recyklingowych oraz pominięciu procesu bielenia.
W ofercie Artim wśród szarych papierów ekologicznych wyróżnić możemy:
- papier Lettura – papier ten poza lekko kremowym kolorem kartek oraz białością na poziomie 60CIE posiada szereg certyfikatów środowiskowych. Należą do nich certyfikat FSC, PEFC oraz BlueAngel. Papier Lettura występuje w formacie A4, gramatura 80g/m2
- papier Steinbeis – cechuje się lekko szarym odcieniem kartek o białości na poziomie 55CIE. Potwierdzeniem jego ekologiczności są certyfikaty EU Ecolabel oraz BlueAngel. Papier ten jest papierem matowym, co bardzo ładnie podkreśla jego ekocharakter. Występuje w formatach A4 i A3, gramatura 80g/m2
Na rynku występują również papiery biurowe ekologiczne w kolorze białym. Bezapelacyjnym liderem w tej kategorii jest biały papier biurowy Multicopy o bardzo wysokim poziomie CIE, aż 168. Papier Multicopy jest papierem w wersji premium. Jego bardzo wysoki poziom białości nie jest osiągany z wykorzystaniem szkodliwego chloru. Potwierdzeniem tego faktu jest certyfikat TCF, czyli Totally Chlorine Free.
Wysoka jakość papieru Multicopy idzie w parze z ekologią. Papier ten posiada szereg znanych na całym świecie, posiadających rygorystyczne wytyczne certyfikatów: Nordic Ecolabel Swan, EU Ecolabel oraz FSC. Papier MultiCopy występuje w formacie A4, gramatura 80g/m2.
Zobacz całą naszą ofertę ekologicznych rozwiązań dla drukowania i wykorzystaj ją w Twojej firmie!
Jesteś naszym klientem? Zaloguj się, aby móc złożyć zamówienie
Jeżeli nie jesteś jeszcze naszym klientem, to możesz szybko nadrobić tą zaległość i zarejestrować swoją firmę.