Dlaczego recykling baterii jest taki ważny?
Pierwsza bateria to wynalazek włoskiego naukowca i arystokraty Alessandro Volta.
W 1800 roku Alessandro Volta stworzył urządzenie zwane voltaic pile czyli stos Volty. Był to układ krążków metalowych przełożonych krążkami papieru nasączonego słoną wodą. Stos ten wytwarzał niezawodny i stabilny prąd elektryczny.
Wynalazek ten Volta zaprezentował w 1801 roku przed samym Napoleonem Bonaparte. Został za to odznaczony medalem, nadano mu tytuł hrabiego oraz ustalono stałą, bardzo wysoką pensję. Otrzymał również order Legii Honorowej, najważniejszego odznaczenia nadawanego przez państwo francuskie.
Historia włoskiego naukowca jest na tyle ciekawa, iż był on po urodzeniu podejrzewany o upośledzenie umysłowe, gdyż do 5-tego roku życia nie potrafił mówić.
Dopiero rozpoczęcie nauki w szkole prowadzonej przez jezuitów pokazało niezwykłą przewagę intelektualną nad rówieśnikami. Wykazywał on niezwykłe zainteresowanie fizyką, a w szczególności elektrycznością.
W 1765 roku naukowiec rozpoczął swoje eksperymenty w laboratorium, stworzonym w pobliżu posiadłości przyjaciela Giulio Cesare Gattoni. Do roku 1774 przyjaciele wspólnie dokonywali wielu doświadczeń i pomiarów.
Na cześć Alessandro Volta jednostkę napięcia elektrycznego nazwano wolt.
Współcześnie nie możemy wyobrazić sobie funkcjonowania bez baterii. Znajdziemy ją w większości sprzętu.
Bardzo ważną kwestią przy użytkowaniu baterii jest ich odpowiednia segregacja!
Baterie należą do kategorii odpadów niebezpiecznych, stanowiących ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska. Należy zwrócić szczególną uwagę jak postępujemy z zużytą baterią. Pozwoli to na wyeliminowanie ich szkodliwego wpływu.
Baterii takich nie WOLNO wyrzucać do zwykłego kosza na odpady. Należy je segregować w odpowiedni sposób, czyli wrzucać do specjalnego kosza na elektroodpady, który znajdziemy w wielu miejscach, jak punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, ale również w niektórych sklepach.
Prawidłowe postępowanie z zużytymi bateriami nie tylko chroni nasze zdrowie i środowisko ale również pozwala na odzyskanie cennych substancji jak np. aluminium, cynk, kadm, lit, miedź, nikiel, ołów, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne.