Co ma współnego korektor biurowy z mikserem kuchennym?
Z cyklu „Materiały biurowe od kuchni” przedstawiamy dziś historię pierwszego korektora.
Od zawsze wiadomo, że materiały biurowe są nieodzownie związane z pracą asystentów biura, sekretarek, recepcjonistek oraz urzędników. Nie powinien zatem zdziwić fakt, że korektor w płynie wynalazła sekretarka, a wykonała to w iście kobiecym stylu.
Mowa o amerykance Bette Clair McCurry, która postanowiła znaleźć rozwiązanie na poprawianie błędów, jakie popełniała podczas pisania na maszynie elektrycznej.
W obawie przed utratą pracy oraz zainspirowana białą farbą malarską, którą pomalowane były okna w jej mieszkaniu, wynalazła pierwszy korektor w płynie o nazwie Mistake Out. Powstawanie korektora miało miejsce w kuchni z wykorzystaniem miksera kuchennego – to był rok 1951.
Sekretarka zaczęła z powodzeniem wykorzystywać w pracy swój wynalazek, który się sprawdził i bardzo szybko rozpowszechnił w środowisku sekretarek.
Bette tak bardzo zaangażowała się w produkcję i promocję swojego najnowszego produktu, że zaczęła zaniedbywać swoje obowiązki służbowe. Z tego powodu została zwolniona.
Cechowała ją jednak ogromna przedsiębiorczość i upór dzięki, którym udało jej się skutecznie wypromować Liguid Paper i w 1968 roku sprzedaż korektorów w płynie osiągnęła poziom miliona sztuk. Firma słynnej sekretarki posiadała wtedy własny biurowiec i zautomatyzowaną linię produkcyjną.
W 1979 roku firma została sprzedana Gillette Corporation za 47,5 miliona dolarów.
Takie były początki korektorów.
W kolejnych latach powstawały coraz to nowsze rozwiązania. Na rynku najbardziej przyjęły się i zyskały popularność trzy rodzaje korektorów:
- w płynie – płyn korekcyjny jest zamknięty w buteleczce z nakrętką wyposażoną w końcówkę w formie pędzelka lub gąbki
- w taśmie – płyn korekcyjny jest naniesiony na taśmę, następnie zamknięty w plastikowej, poręcznej obudowie. Wielką zaletą tego rodzaju korektora jest możliwość pisania po powierzchni korygowanej natychmiast po nałożeniu taśmy korekcyjnej
- w piórze – płyn korekcyjny jest zamknięty w pojemniku w formie pióra, który jest zakończony najczęściej metalową końcówką z kulką. Przy nacisku płyn przenosi się na powierzchnię korygowaną. Największą zaletą tej formy jest bardzo duża precyzja przy korygowaniu tekstu. Z tego też powodu stosowany jest do korygowania niewielkich powierzchni
Ciekawostki o korektorach:
- niezwykłe zastosowanie dla korektorów – płyn korekcyjny pomaga w odnawianiu zniszczonego białego obuwia. Wystarczy nałożyć korektor na rysę lub ślad po pęknięciu, a następnie po wyschnięciu wypolerować ściereczką
- środki wziewne - niektóre rodzaje płynów korekcyjnych są produkowane na bazie rozpuszczalników organicznych, które mają właściwości psychoaktywne. Takie rozpuszczalniki są powszechnymi środkami wziewnymi
- dosłowne tłumaczenie - z angielskiego płyn korekcyjny to Liquid Paper czyli w dosłownym tłumaczeniu płynny papier