Ładowanie...

Spinacz jako ten bardzo niepozorny przedmiot wyposażenia biurowego, tworzy dużo zamieszania wokół siebie. W historię powstania pierwszego spinacza jest wplecionych wiele kłamstewek i nie dopowiedzień.

 

Zacznijmy od samego początku.

 

Pierwszy zarejestrowany patent odnotować możemy już w 1867 roku. Został on przyznany Samuelowi B. Fayowi. Wynalazek ten został opisany jako klip, który może przymocować papierowy bilet do kartki papieru.

Spinacz najbardziej przypominający wyglądem ten obecny został wyprodukowany prawdopodobnie w 1870 roku przez firmę Gem Manufacturing Company. Nosił on nazwę spinacza do papieru Gem, nie został on jednak nigdy opatentowany. Jedynym namacalnym dowodem na to, jak wyglądał spinacz Gem jest reklama tego produktu z 1893 roku. Natomiast w 1899 roku mamy do czynienia z opatentowaniem maszyny do zaginania drutu na spinacz Gem.

Pewnie z powodu nie opatentowania spinacza do papieru GEM, jego sukces ma tylu „ojców”.

Najwięcej kontrowersji wokół pierwszego spinacza wzbudza błędne przypisane tego wynalazku Norwegowi Johanowi Vaaler.
Vaaler otrzymał patent na spinacz w 1900 roku, a jak wiadomo przedmiot taki był już dostępny na rynku kilka lat wcześniej. Mit powstał przez zwykłe niedopowiedzenie, gdyż inżynier norweskiej agencji patentowej nie zwrócił uwagi, że spinacz Vaalera wygląda inaczej niż powszechny spinacz Gem i to jemu przypisał jego współczesny wygląd. Na cześć wynalazcy powstał nawet pomnik przedstawiający gigantyczny spinacz Gem, znajdujący się w pobliżu Oslo, który de facto nie jest autorstwa Vaalera.
Znaczenie spinacza w Norwegii w czasach powojennych urosło do rangi symbolu narodowego. Spinacz noszony w klapie był znakiem oporu wobec niemieckich okupantów.

Wynalezienie spinacza jest również, niestety błędnie, przypisywane polskiemu pianiście Józefowi Hofmannowi. Faktem jest, że Hofmann jest pomysłodawcą wielu ciekawych wynalazków, jednak nie zaliczamy do niego spinacza. Dowodem na to jest data urodzenia pianisty, czyli rok 1876. Zatem przypuszczamy, że Hofmann mógł być pomysłodawcą jednej z wersji spinacza, jednak nie znaleziono potwierdzenia na tą tezę.

Dzięki działalności Early Office Museum, który zajmuje się historią biur, dotarliśmy do ciekawego materiału na temat spinaczy biurowych. Okazuje się, że od momentu pierwszego patentu na spinacz powstało ponad 50 różnych jego rodzajów i kształtów.

 

Można by powiedzieć „drobnostka”, a jednak zakres zastosowania oraz rozpiętość różnych wzorów i kształtów robi wrażenie.