Historia powstania pierwszej niszczarki!
Niszczarka to urządzenie, które znajdziemy praktycznie w każdym przedsiębiostwie, instytucji państwowej czy nawet gospodarstwie domowym. Niszczy dokumenty celem zabezpieczenia przed dostępem osób niepowołanych, do ważnych czy poufnych danych.
Najprostsze mechanizmy tych urządzeń tną papier na paski, a bardziej skomplikowane na ścinki, czyli tną papier wzdłuż jak i w poprzek dokumentu.
Początki tego urządzenia miały miejsce ponad 110 lat temu. Wynalazcą urządzenia, funkcjonalnością zbliżonego do obecnych niszczarek papieru, był opat Augustus Low. Dowodem na to jest dokument patentowy z 1909 roku na „pojemnik na makulaturę”. Niestety, patent pozostał jedynie rysunkiem technicznym, gdyż trzy lata później Amerykanin zmarł, a wynalazek nie ujrzał światła dziennego.
Dopiero w 1935 roku udało się skutecznie opatentować i wyprodukować „Układ do rozdrabniania i/lub rozdrabniania papieru i materiałów syntetycznych”, którego autorem był Niemiec Adolf Ehinger. Inspiracją wynalazcy do stworzenia urządzenia była konieczność niszczenia swoich nielegalnych, antyhitlerowskich dokumentów. Wykonał ją na wzór maszynki do robienia makaronu – kolokwialnie można zatem powiedzieć, że pierwsza niszczarka powstała w kuchni.
Rok poźniej urządzenie to zostało usprawnione. Zamiast ręcznej korbki zastosowano silnik elektryczny. Nowa wersja urządzenia do rozdrabniania papieru bardzo szybko znalazła swoich odbiorców. Paradoksalnie jednak zachwyceni nim nie byli przeciwnicy Hitlera. Ogromne zainteresowanie wzbudziło w instytucjach państwowych oraz urzędach. To właśnie tam i tylko tam przed długie lata niszczarki były wykorzystywane.
W 1959 roku powstała pierwsza niszczarka niszcząca papier na ścinki, a nie tylko na paski. Rozwiązanie to zagwarantowało wysokie bezpieczeństwo niszczonych dokumentów, które były praktycznie nie do odtworzenia.
Do połowy lat 80-tych XX wieku niszczarki były używane głównie przez instytucje rządowe i wojskowe.
Jednakże wzrost troski o prywatność, rozwijające się prawo własności intelektualnej oraz ustawowe zakazy palenia śmieci poza wyznaczonymi terenami, sprawiły, że niszczarki stały się popularne również w sektorze prywatnym oraz gospodarstwach domowych.
Dziś niszczarki są wykorzystywane praktycznie w każdym biurze oraz większości gospodarstw domowych. Producenci niszczarek stale udoskonalają urządzenia wychodząc naprzeciw regulacjom prawnym oraz wymaganiom użytkowników.
Oferta tych niezwykle pożytecznych urządzeń obejmuje:
- małe niszczarki, na potrzeby osób prywatnych czy jednoosobowych działalności gospodarczych
- średnie, przeznaczone dla średniej wielkości biur
- duże, profesjonalne maszyny niszczące dokumenty w sposób automatyczny, przeznaczone dla średnich i dużych biur czy urzędów
- niszczarki przemysłowe , które niszczą nie tylko papier ale również butelki plastikowe, aluminiowe puszki, karton i tekturę
- niszczarki specjalistyczne, przeznaczone do niszczenia dysków i urządzeń elektronicznych jak smartfony, tablety, procesory komputerowe i inne
Wybór właściwej niszczarki z tak szerokiej oferty może przysparzać nie lada problemów i jest czasami wyzwaniem dla firm czy instytucji. Celem ułatwienia w podjęciu decyzji stworzyliśmy materiał, który w sposób przejrzysty i zwięzły opisuje parametry niszczarek i ich funkcjonalności - przejdź do artykułu
Od rysunku technicznego „pojemnika na makulaturę” wykonanego przez Agustusa Low minęło ponad 110 lat. Aktualnie mamy do czynienia z wysoko wyspecjalizowanymi urządzeniami niszczącymi. Urządzenia te nie tylko tną papier z zachowaniem różnych skal bezpieczeństwa danych, ale również oferują wiele innych, dodatkowych funkcji usprawniających niszczenie dokumentów.